Yeniçeri

 

 

 

 

 
 

 
Fetih Hazırlıkları İstanbul'un Fethi hep hayalinde olan Sultan II. Mehmed, planları için harekete geçer. Sultan Bayezid'in yaptırdığı Anadolu Hisarı'nın karşısına Rumeli Hisarı'nı inşaa etmesinin emrini verir. Bizans, bu yapım çalışmalarından rahatsızlık duyduklarını Sultan II. Mehmed'e bildirir, ancak II. Mehmed, kendi topraklarının kullanımını kendilerine ait olduğunu belirterek, bunun için kimseden izin almaya niyetli olmadıklarını ifade ederek Bizans'a sert bir yanıt verir.

Rumeli Hisarı 5 aylık kısa bir sürede tamamlanarak Bizans'ın Karadeniz yolu kapanır. Hisar'ın inşaasından sonra Sultan II. Mehmed, Edirne'ye dönerek fetih çalışmalarına başlar. İstanbul'un sağlam yapıdaki surları, mevcut dönem toplarıyla yıkılabilecek nitelikte değildir. Bu fetihler için daha büyük ve daha sağlam topların planlanması gerektiğini düşünen II. Mehmed, planladığı topların döküm işi için Macar asıllı top döküm ustası Urban'ı görevlendirmiştir.

Topların dökümü ile ilgilenen ve planlar geliştiren Mehmed, fetih sırasında ilgisini dağıtmamak için Macaristan'la barış anlaşması imzalayarak Venediklilerle süren barış anlaşmasını da yenilemiştir. Doğu Roma, Osmanlı'nın planlarından dolayı kaygılıdır. XI. Konstantin Palaiologos, alınacak yardımlar için dışarıya verilecek tavizlere açıktır ve pek çok taviz verir. Fetih için Osmanlı Ordusu'nun Edirne'den hareket vakti gelir, tarih 23 Mart 1453'tür. 2 hafta süren yolculuktan sonra Osmanlı Ordusu, 5 Nisan'da İstanbul önlerine gelerek çektikleri büyük topları, Hisarönü'ne yerleştirirler. 6 Nisan 1453'de Ayvansaray'dan Yedikule'ye kadar uzanan kuşatma hattı oluşturulur. Padişah Çadırı kurulurken Osmanlı İstanbul kapılarına dayanmış, Doğu Roma İmparatorluğu ise bazı önlemler almıştır. Osmanlı Donanması'nın geçişinin engellenmesi için Haliç'in ağzı kalın zincirlerle bir baştan diğer başa kapatılır. Surların önündeki hendekler de suyla doldurulmuştur. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra Vezir-i Mahmud Paşa vasıtasıyla İmparator'a teslim olması iletir. Doğu Roma ise bu teklifi reddeder. Böylece Osmanlı'nın efsane İstanbul Fethi, başlamış olur.